IT EN DE FR SK 中国
FR 中国 DE EN IT

MEVIS SLOVENSKO, otvorenie nového výrobného závodu

Mevis Slovensko otvorila nový výrobný závod v Šamoríne, v meste neďaleko od Bratislavy, vo vnútri priemyselného strojárskeho a elektronického obvodu Vicenzy, súvisiaceho s Priemyselným zväzom („Confindustria“) Vicenza. Jedná sa o krok, ktorým firma Mevis z Rosà, s významnou svetovou pozíciou vo výrobe kovových komponentov, posilnila svoju prítomnosť na európskych trhoch. Na otváracej slávnosti okrem iných vystúpil taliansky veľvyslanec na Slovensku Robert Martini, zástupcovia miestnych orgánov, hlavní zákazníci, predseda ESF (European Spring Federation) a zástupcovia Confindustria Vicenza.

Projekt Mevis Slovensko vznikol viac ako pred desiatimi rokmi. Firma z Rosà sa rozhodla otvoriť výrobný závod v jednej z najstrategickejších európskych oblastí na poli mechanotroniky. V roku 2006 bol v Šamoríne otvorený výrobný závod s plochou 7 tisíc metrov štvorcových. Dnes je názov firmy Mevis umiestnený na výrobnom závode za 12 miliónov eur, ktorý poskytuje prácu 130 pracovníkom a predstavuje to najlepšie vo výrobe kovových minisúčiastok pre automobilový a elektromechanický priemysel, a pre odbor elektrospotrebičov.

Pre firmu Mevis bolo najdôležitejšie priblížiť sa svojim zákazníkom, ktorí presunuli výrobu a služby do východnej Európy. Výrobné sídlo v Šamoríne zaznamenalo nepretržitý rast: v roku 2015 dosiahol povrch tohto výrobného závodu 21 tisíc metrov štvorcových, obrat prekročil 17 miliónov eur a technologická výbava bola doplnená lakovacím výrobným zariadením pre kataforézu.  
Celkovo 74 % výroby firmy Mevis Slovensko súvisí s automobilovým priemyslom, a tento údaj nemôže ničím prekvapiť. Táto oblasť je pulzujúcim srdcom európskeho automotive, ktorý práve tu, a nie náhodou, zaznamenal exponenciálny nárast. Firma Mevis Slovensko bol len nedávno otvorená a už sa môže pýšiť dvomi prestížnymi oceneniami: v rámci súťaže „Building of the year“ dostala prvú cenu za kvalitu a technickú inováciu, udeľovanú Technickou univerzitou v Bratislave, a prvú cenu za voľbu materiálov a riešenia na ochranu životného prostredia.

Prečo investovať práve na Slovensku? „Analýza, ktorá nás priviedla k uvedenej investícii, trvala pár rokov a vzťahovala sa na rôzne Východné krajiny – hovorí Federico Visentin, poverený konateľ a predseda Správnej rady Mevis Spa. Voľba nakoniec padla na Slovensku, kvôli blízkosti k Nemecku, ktoré je nepopierateľným ťažiskom automobilového trhu, a k Poľsku, ktoré je rovnako dôležité pre odbor elektrospotrebičov. V priebehu 10 rokov sa táto voľba ukázala nielen ako víťazná, ale vyššie uvedený scenár sa dokonca zlepšil, nakoľko sa Slovensko stalo jednou z európskych krajín s najvyšším pomerom medzi počtom vyrobených áut a počtom obyvateľov. Dôkazom týchto tvrdení je, že Jaguar Land Rover (JLR), carmaker vo ‘veľkom zdraví’, si nedávno vybral Slovensku ako location pre stavbu nového výrobného závodu. Táto krajina, ktorá má menej ako 5,5 milióna obyvateľov, vyrába 1,2 milióna áut ročne, zatiaľ čo Nemecko, s 80 miliónmi obyvateľov, ich vyrába ‘len’ šesť miliónov. Slovensko sa zároveň ukazuje ako vynikajúca platforma v odbore elektrospotrebičov, a to aj vďaka systému diaľníc, ktorý sa výrazne zlepšil“.

Firma Mevis Spa je už polstoročie medzi hlavnými európskymi výrobcami kovových komponentov. Skupina Mevis dne zamestnáva celkovo 520 pracovníkov. V roku 2015 dosiahol obrat 70 miliónov eur s nasledujúcim zložením: 70 % automotive, 15 % elektromechanika, 10 % elektrospotrebiče, 5 % ostatné odbory. Odhad pre tento rok je 80 miliónov eur. K hlavným zákazníkom patria General Motors, Fiat, Honda, Bosch, Electrolux, Magneti Marelli, Whirlpool.


Zdieľať